Furry fetiš označuje prakso preoblačenja v živalske like, najpogosteje v obliki pisanih, običajno dlakavih kostumov, podobnih maskotam, kot obliko igre vlog. Furry je širši javnosti izjemno eksotičen in je s časom pritegnil pozornost medijev kot zabavna kurioziteta.
Furry fetiš je subkultura, ki poudarja antropomorfizacijo resničnih in izmišljenih živali ter živalskih likov, zato pripadniki skupnosti vztrajajo pri nazivih furry, furry fandom ali furry skupnost in se izogibajo uporabi besede fetiš, da bi odstranili neželene seksualne konotacije.
Razlika med furry in plišofilijo
Najprej je treba razlikovati furry od plišofilije, s katero se pogosto zamenjuje. Plišofilija je seksualna privlačnost do plišastih igrač in drugih plišastih predmetov, medtem ko je furry fetiš pravzaprav izključno oblika igre vlog, pliš pa je preprosto eden najpogostejših materialov za izdelavo dlakavih kostumov.
Začetki
Pristaši furryja so se pojavili šele proti koncu 20. stoletja z rastjo priljubljenosti mange, animeja in drugih oblik umetnosti, predvsem animiranih filmov, v katerih glavne vloge nosijo antropomorfni živalski liki. Ta subkultura je postala globalni fenomen predvsem zaradi sodobnih tehnologij, kot je internet. Te omogočajo komunikacijo in organizacijo na veliko širši ravni, kot je bilo to prej mogoče, kar razpršenim oboževalcem omogoča, da se lažje spoznajo, širijo svoje interese in izkušnje ter organizirajo srečanja.
Pomen interneta
Pomen interneta se ne ustavi le pri spoznavanju – lahko rečemo, da je za prakticiranje furry fetiša spletna skupnost pravzaprav izjemno pomembna, oziroma nekakšna platforma za prakticiranje furry identitete.
Oprema in kostumi
Živopisni in elaborirani kostumi strastnih furryjev lahko vključujejo napredne animatronične elemente, kot so avtomatizirana krila, repi in podobno. Vendar se večina ljubiteljev odloča za enostavnejše kostume, ki so sestavljeni predvsem iz mask za glavo, rokavic in čevljev (najpogosteje v obliki živalskih šap) ter repov, ki jih je veliko lažje in ceneje pridobiti ali izdelati. Glede na podrobnosti in materiale lahko celoten kostum, izdelan po meri, stane lastnika tudi do več tisoč evrov.
Izbira živali
Izbira živali za furryja ima lahko pomemben simboličen pomen in je pogosto povezana s karakteristikami, ki se pripisujejo tej živali v popularni kulturi. Na primer, lisica je zvita in elegantna, volk je močan in pogumen, zmaj je močan in moder itd. Glede na ankete in raziskave, izvedene med člani skupnosti, se približno 60 % furryjev identificira z mesojedimi živalmi, 40 % pa z rastlinojedimi, kar nam govori o družbenem dojemanju in priljubljenosti posameznih vrst živali, ne pa o agresivnosti ali značilnostih članov furry skupnosti. Male tigričke vedno smatramo za bolj ljubke kot kozličke, vendar to ne pomeni, da bi jih raje srečali v naravi.
Igra vlog
Z nošenjem kostuma ali njegovih delov (predvsem maske za glavo) se člani te subkulture poistovetijo z izbranim alter egom, ki ga sami zasnujejo in oblikujejo po svojih željah. Mnogi izkoristijo to priložnost za izražanje pozitivnih lastnosti, ki jih želijo poudariti ali imeti v vsakdanjem življenju – pogum, samozavest, razigranost, kreativnost, komunikativnost in podobno. Zaradi tega nekateri psihologi opozarjajo na podobnosti takšne igre vlog s psihodramo (psihoanalitično tehniko) kot načinom samoizražanja, katerega cilj je dvig samozavesti in samospoznanja akterjev tako med nošenjem kostuma kot tudi v vsakdanjem življenju. Poleg tega mnogi uporabljajo svoj alter ego ne le v kostumu, temveč tudi v digitalni obliki kot svoj avatar na družbenih omrežjih in forumih.
Komunikacija
Ker so kostumi pogosto veliki in nerodni za izvajanje vsakodnevnih dejavnosti in ker maske za glavo včasih zadušijo človeški govor, nekateri akterji uporabljajo uveljavljene vzorce gest, manir in poenostavljenih zvokov za medsebojno sporazumevanje, vendar to zavisi od osebnih preferenc.
Seks
Čeprav so v medijih najbolj izpostavljeni, spolni vidiki niso osrednja točka furry kulture. Dejansko je, glede na raziskave, manj kot polovica furryjev zainteresiranih za seks v kostumu ali kot igranje vlog v liku, ki ga upodabljajo (v furry skupnosti se to imenuje Yiff). Prav tako je nujno ločiti furry od zoofilije. Biti furry ne pomeni imeti kakršno koli obliko spolne privlačnosti do živali – ponovno poudarjamo, da je furry stvar antropomorfizacije in načina predstavitve posameznika svetu in družbi, ne pa specifične spolne želje ali nagnjenosti.
Če bi kljub temu želeli preizkusiti seks v furry kostumu, bodite pripravljeni na to, da je seks med nošenjem celotnega kostuma lahko izjemno neudoben, neprijeten (umetni materiali, iz katerih so kostumi običajno izdelani, niso zračni) in lahko poškoduje kostum. Kljub temu se lahko nekaterim med vami ravno to, občutek mehkega pliša na koži, nekakšna anonimnost in razbijanje monotonije v obliki igranja vlog, ki jih te maske omogočajo, zelo dopade. Za začetek lahko vedno preizkusite manjše podrobnosti, kot so rokavice, ušesa, maske ali analni čep z repom.
Mogoče vas zanima: